728 x 90

Szanowni Państwo,

to będzie kolejna, już XX. konferencja psychoterapeutek i psychoterapeutów, w naszym żargonie: TRÓJKONFERENCJA (organizowana przez trzy sekcje: Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Sekcję Naukową Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego).
Tym razem gospodarzem spotkania będzie Sekcja Naukowa Terapii Rodzin PTP, a wątkiem przewodnim jest „PSYCHOTERAPIA: NAUKA I SZTUKA”.

Zapraszamy do Torunia, 24-26 października 2025 r.

Początkowo zamierzaliśmy naszemu spotkaniu nadać tytuł „Psychoterapia: między nauką a sztuką”. Jednak w trakcie przygotowywania programu zorientowaliśmy się, że te dwie perspektywy, nauka i sztuka są w praktyce psychoterapeutycznej nierozłączne, a więc nie zachodzi tu jakieś krążenie między tymi perspektywami. Wydaje się nam, że spójnik jest tu bardziej adekwatny, ponieważ naszym zadaniem jako terapeutów jest łączenie obu tych płaszczyzn. Dla wielu z nas słowo „sztuka” kojarzy się z działalnością stricte artystyczną.
Dlatego warto podkreślić, że w kontekście psychoterapii sztuka to „sztuka użytecznej rozmowy”, „sztuka rozumienia Innego”, „sztuka sensownego-bycia-przy-cierpiącym”.
Z jednej strony zależy nam na prezentacji spojrzenia „Psychoterapia jako nauka”, z drugiej strony – na spojrzeniu na psychoterapię jak na swego rodzaju sztukę, z trzeciej wreszcie – na twórczej refleksji jak w naszej codziennej pracy łączymy te dwie nuty. Mamy nadzieję, że w czasie konferencyjnego spotkania dojdzie do pogłębiania tych wątków. I będzie miejsce na różnice zdań, ale bez unieważniania tych, którzy myślą inaczej. Zależy nam na promowaniu myślenia zdyscyplinowanego, refleksyjnego, bez redukowania teorii do dogmatycznej
doktryny.

Jednocześnie jesteśmy świadomi, że świat sztuki pojmowany szeroko może być dla psychoterapeuty cenną inspiracją. Wyrazem tego zaciekawienia i otwartości na Sztukę (przez duże S) będzie spotkanie z wybitnym artystą malarzem i autorem filmów Wilhelmem
Sasnalem. Dialog z nim podejmie Justyna Dąbrowska, psychoterapeutka, autorka rozmów z artystami i psychoterapeutami.
Na wykład inaugurujący konferencję zaplanowane jest wystąpienie prezeski European Family Therapy Association, znanej wielu polskim terapeutom Arlene Vetere „What’s love got to do with it” (z tłumaczeniem symultanicznym).
Wprawdzie ostateczny program jeszcze nie jest ustalony (czekamy na zgłoszenia od Państwa), ale już teraz możemy zasygnalizować, że zostaną podjęte między innymi następujące tematy: „Kulturowe konteksty psychoterapii”, „Współczesne podejście do badań nad psychoterapią”,
„Co badamy w psychoterapii”, „Psychoterapeuci nie szukają winnych – kontekst rodzinny”, „Psychoterapia w różnych kontekstach instytucjonalnych”, „Miejsce sztucznej inteligencji w psychoterapii”, „Szkolenie w psychoterapii”.
Już teraz wiemy, że refleksję nad powyższymi zagadnieniami podejmą między innymi pisarka i aktywistka feministyczna Agnieszka Graff, filozof i psychoterapeuta Andrzej Leder, filozof i publicysta Tomasz Stawiszyński, psycholog społeczny Konrad Maj, a także psychoterapeutki
i psychoterapeuci: Szymon Chrząstowski, Krzysztof Ciepliński, Agata Cioczek, Jan Czesław Czabała, Aldona Czajkowska, Jerzy Dmuchowski, Małgorzata Gałecka, Łukasz Gawęda, Jarosław Gliszczyński, Marta Głowacka, Bernadetta Janusz, Barbara Józefik, Bartosz Kleszcz,
Iwona Kozłowska-Piwowarczyk, Anna Król-Kuczkowska, Grzegorz Mączka, Jarosław Michałowski, Łukasz Müldner-Nieckowski, Irena Namysłowska, Anna Nowak, Sylwia Nowakowska, Zofia Pierzchała, Maciej Pilecki, Hanna Pinkowska-Zielińska, Rafał Radzio, Rafał Styła, Anna Tanalska-Dulęba, Katarzyna Walewska, Anna Zajenkowska, Cezary Żechowski…
…a także Ci z Państwa, którzy zgłoszą swój aktywny udział!

Zachęcamy więc do czynnego udziału w toruńskiej konferencji. Zapraszamy do zgłaszania propozycji wystąpień, prowadzenia warsztatów i seminariów. To może być Państwa wkład do opisu psychoterapii jako szczególnego fenomenu, łączącego naukę ze sztuką. Liczymy na głos psychoterapeutów reprezentujących wiele podejść, szkół i teorii.
Wierzymy, że cenną wartością dodaną będą dyskusje, spory i polemiki z udziałem wszystkich uczestników, zarówno w czasie obrad, jak i w przerwach między nimi. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować uczestnictwa czynnego wszystkim chętnym, lecz zobowiązujemy się zadbać, by nasza konferencja miała wysoki poziom merytoryczny, a zarazem była cennym doświadczeniem zawodowym oraz ciekawym spotkaniem
osobistym.

Poniżej, w ramach „Informacji organizacyjnych” przedstawiamy dane dotyczące możliwości zgłaszania czynnego udziału w konferencji.

Do zobaczenia na XX TRÓJKONFERENCJI: Toruń 24 – 26 października 2025 r.

W imieniu Zarządu Sekcji Naukowej Terapii Rodzin
Maciej Żurek
W imieniu Komitetu Organizacyjnego Konferencji
Tomasz Jarmuż
W imieniu Komitetu Naukowego Konferencji
Bogdan de Barbaro

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

MIEJSCE I CZAS KONFERENCJI
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, Aleja Solidarności 1-3
24 – 26 X 2025 roku.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
Strona internetowa https://3konferencja2025.syskonf.pl

Na tej stronie znajdą Państwo wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia, m.in. cennik, program oraz polecane hotele oferujące zniżkę uczestnikom Trójkonferencji.

REJESTRACJA
Pierwszym krokiem w procesie rejestracji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej https://3konferencja2025.syskonf.pl/rejestracja

DODATKOWE ATRAKCJE
W związku z jubileuszową edycją Trójkonferencji wszyscy uczestnicy wydarzenia są zaproszeni na wieczorny poczęstunek przy muzyce. Koszt udziału w tym spotkaniu jest wliczony w opłatę konferencyjną.

Ponadto przewidujemy projekcję filmu pt. „Słońce, to słońce mnie oślepiło”, inspirowanego „Obcym” A. Camusa, w reżyserii Wilhelma Sasnala (film tematycznie zbliżony do problemów psychoterapii) oraz występ grupy „Teatr Playback Hey!Now”.

OPŁATY KONGRESOWE
Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem. Osobom, które dokonają opłat konferencyjnych do 30.06.2025 roku przysługują ceny promocyjne.
Pierwszy termin – do 30.06.2025 r.
Uczestnicy – członkowie jednej z trzech sekcji (Sekcja Naukowa Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego)
1 200,00 zł
Uczestnicy – niebędący członkami powyższych sekcji
1 350,00 zł
Studenci (do 26 roku życia)
950,00 zł

Drugi termin – od 01.07.2025 r. do rozpoczęcia konferencji lub do wyczerpania miejsc
Uczestnicy – członkowie jednej z trzech sekcji (Sekcja Naukowa Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego)
1 350,00 zł
Uczestnicy – niebędący członkami powyższych sekcji
1 550,00 zł
Studenci (do 26 roku życia)
1 100,00 zł
Prosimy o dokonywanie płatności tradycyjnym przelewem bankowym. Dane potrzebne do wykonania przelewu bankowego otrzymają Państwo w wiadomości e-mail z potwierdzeniem rejestracji.

DOSTĘP ONLINE
Wystąpienia w ramach sesji plenarnych m.in. Arlene Vetere, Agnieszki Graff, Wilhelma Sasnala, Tomasza Stawiszyńskiego, Andrzeja Ledera i innych, a także częściowo sesji subplenarnych, będą udostępnione online pod warunkiem dokonania rejestracji na stronie
internetowej https://3konferencja2025.syskonf.pl/rejestracja i wniesienia opłaty.

Koszt uczestnictwa w Trójkonferencji w formie online:
Uczestnicy – członkowie jednej z trzech sekcji (Sekcja Naukowa Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego)
850,00 zł
Uczestnicy – niebędący członkami powyższych sekcji
950,00 zł
Studenci (do 26 roku życia)
550,00 zł

UDZIAŁ CZYNNY
Zapraszamy Państwa do podzielenia się z uczestnikami Trójkonferencji swoim doświadczeniem zawodowym i refleksami wpisującymi się w temat naszej konferencji.
Osoby gotowe wziąć czynny udział w konferencji proszone są o przesłanie abstraktu swojego wystąpienia przez wypełnienie formularza znajdującego się na stronie internetowej Trójkonferencji https://3konferencja2025.syskonf.pl/abstrakty
Proponowane formy udziału czynnego obejmują: wykład konferencyjny/doniesienie konferencyjne, panel, warsztat, plakat.
Jakkolwiek nie możemy zagwarantować, że każde zgłoszenie zostanie przyjęte i w oczekiwanej formie udziału, zobowiązujemy się dokonać starannego przeglądu propozycji i w porozumieniu z autorem/ autorami uzgodnić decyzję. Oczekujemy abstraktów liczących między 150 a 250
słów.
Przed wysłaniem propozycji abstraktu prosimy autorów o zarejestrowanie swojego udziału w Trójkonferencji poprzez wypełnienie formularza rejestracji https://3konferencja2025.syskonf.pl/rejestracja
W formularzu zgłoszenia abstraktów należy podać numer potwierdzenia rejestracji (RegID), który autorzy otrzymają drogą mailową.
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń w terminie do 30 maja 2025 roku.

KONTAKT
W sprawach organizacyjnych takich jak: rejestracja, płatności, dodawanie abstraktów, dojazd na miejsce wydarzenia lub baza hotelowa – zapraszamy do kontaktu pod adresem: 3konferencja2025@gmail.com

W sprawach merytorycznych zapraszamy do kontaktu z sekretariatem Sekcji Naukowej Terapii Rodzin PTP: sntr.ptp@gmail.com

Zachęcamy do śledzenia aktualności na internetowej stronie Trójkonferencji oraz na profilu Sekcji Naukowej Terapii Rodzin na Facebooku.

Komitet Naukowy
Bogdan de Barbaro (przewodniczący KN)
Szymon Chrząstowski
Czesław Czabała
Małgorzata Gałecka
Jarosław Gliszczyński
Barbara Józefik
Jacek Maślankowski
Zofia Milska-Wrzosińska
Łukasz Müldner-Nieckowski
Irena Namysłowska
Bogusława Piasecka
Hanna Pinkowska-Zielińska
Bartosz Zalewski

Komitet Organizacyjny
Tomasz Jarmuż (przewodniczący KO)
Joanna Fabicka
Monika Kozak-Czekanowska
Jacek Maślankowski
Hanna Pinkowska-Zielińska
Wojciech Sowa
Natalia Stańko
Anna Wójcik-Zdyb
Adriana Zielińska
Maciej Żurek